გაკვეთილის მთავარი თემა
|
გრიგოლ რობაქიძის „ჩაკლული სული“
(ფრაგმენტი) ანალიზი.
|
საგანი/პედაგოგი
|
ქართული ენა და ლიტერატურა/ ლალი გიგინეიშვილი
|
სწავლების საფეხური/კლასი
|
საშუალო საფეხური/XI
კლასი
|
მოსწავლეთა პროფილი
|
25 მოსწავლე/განსაკუთრებული საჭიროებების მიდგომების მოსწავლეები არ
არიან.
|
გაკვეთილის მნიშვნელობა/აქტუალობა
|
·
გაკვეთილი
ხელს შეუწყობს გააზრებული კითხვის, კვლევით უნარ-ჩვევების განვითარებას.
|
გაკვეთილის მიზანი და მისაღწევი შედეგები
|
ჯგუფური ნამუშევრების პრეზენტაცია:
·
ნაწარმოების ტექსტის აღქმა;
·
წაკითხულის შეფასება და დასკვნების გამოტანა;
·
მოსწავლეები წინასწარ განსაზღვრავენ საჯარო გამოსვლების
მიზანს, გეგმის მიხედვით გადმოსცემენ სათქმელს.
·
იცავენ რეგლამენტ, ისმენენ გამოსვლებს;
·
შედეგად მოსწავლეებს შეუძლიათ მოცემული ფრანგმენტის
ანალიზი, თემისა და იდეის განსაზღვრა;
·
ინდივიდუალური მუშაობა, წერა:
·
მოსწავლეს შეუძლია ესეს წერა;
·
უყალიბდებათ ზეპირი კომუნიკაციის სტრატეგიები;
·
მოსწავლეები წერენ სხვადასხვა სახის ესეს;
·
მოსწავლეებს შეუძლიათ საკლასო დისკუსიაში მონაწილეობა;
|
წინარე ცოდნა
|
·
იცნობენ მწერლის ბიოგრაფიას;
·
წაკითხული აქვთ მისი რომელიმე ნაწარმოები;
·
მოსწავლეები ფლობენ კითხვის სტრატეგიას, ნაწარმოებში
მოძიებული ინფორმაციის შეფასებისა და დასახული ამოცანის გადასაჭრელად გამოყენების,
პრეზენტაციის მომზადებისა და წარდგენის, დისკუსიაში მონაწილეობის უნარ-ჩვევებს.
|
შეფასების საგანი და პროცედურები
|
მოსწავლეებს ვაფასებ განმსაზღვრელი შეფასების სქემის მიხედვით.
|
გამოყენებული სასწავლო მასალა და ტექნიკური რესურსი
|
საკლასო სახელმძღვანელო. დაფა, ცარცი, კომპიუტერი, ინტერნეტი, პროექტორი.
|
გაკვეთილის მსვლელობა და მენეჯმენტი
|
მისალმება/კლასის ორგანიზება - 2 წთ.
გაკვეთილის A
ფაზა _ გამოწვევა
აქტივობა 1 _ ელექტრონული პრეზენტაციის ჩვენება _ 3 წთ
გავიხსენოთ მწერლის ბიოგრაფია;
აქტივობა 2 _ ჯგუფური მუშაობა _ 10 წთ.
პირველი ჯგუფი: მოიძიებს ინფორმაციას ინტერნეტში გრიგოლ რობაქიძის შესახებ;
მეორე ჯგუფი: ფრაგმენტში ასახული ისტორიული ეპოქის ანალიზი;
მესამე ჯგუფი: მოცემული ფრაგმენტის ლიტერატურული ანალიზი;
გაკვეთილის B
ფაზა _ ცოდნის კონსტრუირება
აქტივობა 3 _ ტექსტის ფრაგმენტის გაცნობა _ 3 წთ
აქტივობა 4 - ჯგუფების პრეზენტაცია _ 15 წთ.
გაკვეთილის C
ფაზა _ რეფლექსია
აქტივობა 5 _ დისკუსია _ 7 წთ.
საშინაო დავალების მიცემა _ 2 წთ.
მოსწავლეთა შეფასება _ 3 წთ.
|
გაკვეთილის გეგმა
Subscribe to:
Posts (Atom)
No comments:
Post a Comment